sobota, 10 grudnia 2016

Radioodbiornik dla preppersa

Dostęp do informacji ze świata zewnętrznego pomoże zorientować się jaka panuje sytuacja w innych częściach obszaru objętego kryzysem.

Warto jest więc zadbać o dostęp do informacji. Te zapewnia nam radio, telewizja oraz internet. W tym wpisie skupię się na radioodbiornikach.

Warto zaopatrzyć się w kilka radioodbiorników. Istotne jest to aby znalazły się wśród nich zarówno radioodbiorniki zasilane sieciowo jak i na baterię. Absolutne minimum to odbiorniki z segmentu konsumenckiego zapewniające odbiór radiofonii w zakresie fal długich jak i ultrakrótkich.

WAŻNE!

I Program Polskiego Radia w Warszawie nadaje na falach długich na częstotliwości
225 kiloherców (kHz)

Z tego miejsca nadawane będą komunikaty dla odbiorców w całym kraju oraz poza jego granicami. Niestety - należy pamiętać, że i ta radiostacja może ulec awarii. Z tego też względu odbiornik pracujący w zakresie fal długich w takiej sytuacji stanie się nieprzydatny. Dlatego istotne jest, aby posiadany radioodbiornik zawierał zakres 88-108 MHz (megaherców), gdzie pracują radiostacje radiofonii lokalnej.

Jednak i te mogą ulec awarii. Brak zasilania na terenie województwa jest tego przykładem. 

Ale to na szczęście nie koniec. Istotne informacje mogą wymieniać ze sobą krótkofalowcy oraz inne służby. Warto więc zaopatrzyć się w radioodbiorniki pozwalające na nasłuch tych służb.

Wartym uwagi radioodbiornikiem jest DEGEN DE 1103. Jego najważniejszą zaletą jest dekodowanie sygnału SSB, który jest nieczytelny dla odbiornika AM lub FM.

Oto przykład stacji pracującej w modulacji SSB:







Odbiornik ten pracuje w zakresie od 100 do 29999 kHz, a więc obejmuje zakres fal długich (w tym I Program Polskiego Radia w Warszawie), średnich, krótkich (na których pracują m.in. krótkofalowcy). Ponadto odbiornik ten umożliwia odbiór radiofonii w zakresie UKF na częstotliwościach 76.0 - 108.0 MHz. No i najważniejsze - jest najtańszy na rynku. Cena ok 400 zł to niewiele w porównaniu z porównywalnym, ale zarazem uboższym modelem Tescun PL-660 za który trzeba zapłacić ok. 550 zł. 

Wykaz oraz charakterystykę większości pasm amatorskich można znaleźć w opracowaniu Amatorskie Pasma Krótkofalarskie - opis

Powyższe opracowanie z 2012 roku tylko nieznacznie się zdezaktualizowało. W międzyczasie krótkofalowcy otrzymali trzy nowe pasma tj. 5 MHz, 70 MHz oraz 3,4 GHz, które w praktyce rzadko są przez nich używane.

Trzecim typem odbiorników w które warto się zaopatrzyć są skanery radiowe UKF umożliwiające przeszukiwanie dużych zakresów częstotliwości oraz nasłuch służb ratunkowych. Pozostaje kwestia legalności nasłuchiwania służb. Otóż Art 144 ust. 1 Ustawy Prawo Telekomunikacyjne stwierdza "Nie wymaga pozwolenia używanie urządzeń radiowych przeznaczonych wyłącznie do odbioru".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz