środa, 23 sierpnia 2017

Dlaczego lepiej działać w grupie?

Świadomość zagrożeń oraz samodzielne przygotowywanie się na ich ewentualność to dużo i zarazem niewiele. Przygotowywanie się na trudne czasy wymaga wiedzy, umiejętności, doświadczenia oraz środków i narzędzi produkcji. Choćby Twoja wiedza, umiejętności, doświadczenie oraz środki i narzędzia produkcji były imponujące to samemu nie jesteś w stanie wszystkiego kontrolować i nad wszystkim zapanować.

Dlatego warto łączyć się w grupy. Najprościej zacząć od własnej rodziny oraz najbliższego kręgu znajomych i przyjaciół. Warto przekonać również sąsiadów, choć zdaję sobie sprawę, że sąsiedzi niekoniecznie muszą podzielać nasze poglądy na temat przygotowań na trudne czasy.

Ale może warto ich zjednać podziwiając ich ogród warzywny, chwaląc smak miodu z ich pasieki albo mleka od ich krów?

Każdy dorosły człowiek coś potrafi albo coś posiada. Jeden jest świetnym elektronikiem, inny - doskonałym kucharzem, następny hodowcą zwierząt, kolejny - medykiem (lekarzem, pielęgniarką, sanitariuszem, farmaceutą itp.) a jeszcze ktoś inny - np. mechanikiem.
Tak samo jest z posiadaniem - ktoś posiada furmankę, bronę oraz konie pociągowe, ktoś inny sprzęt do odśnieżania, kolejny - jest właścicielem radiostacji umożliwiającej łączność radiową z najbliższą okolicą, całym krajem, Europą i całym światem, a jeszcze ktoś inny jest posiadaczem sprzętu do polowań na zwierzęta leśne oraz do połowu ryb .

Dlatego warto stworzyć grupę, która w razie czego będzie sobie nawzajem pomagać. Nie tylko dzieląc się swoimi dobrami, ale przede wszystkim wiedzą, doświadczeniem oraz narzędziami i środkami produkcji.

Warto zorientować się kto z naszych sąsiadów w czym może być pomocny nawet gdy nie będzie możliwości stworzenia grupy. Taka wiedza ułatwi organizację pomocy w trudnych czasach. Na przykład - pedagodzy mogą zapewnić opiekę nad dziećmi i młodzieżą, podczas gdy ich rodzice i sąsiedzi będą zajęci usuwaniem skutków katastrofy, a mechanicy - pomogą uruchomić nieużywany od wielu lat sprzęt do pracy w tartaku.

Wzajemne dzielenie się wiedzą, umiejętnościami, doświadczeniem oraz środkami i narzędziami produkcji ułatwi przetrwanie trudnych czasów. Dlatego warto mieć tego świadomość i zacząć od budowania poprawnych stosunków z najbliższym otoczeniem. Dzień dobry oraz uśmiech na twarzy jest dobrym początkiem ich tworzenia. Reszta - przyjdzie z czasem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz