sobota, 10 lutego 2018

Kryzysowa stacja nasłuchowa

Dostęp do informacji w sytuacji kryzysowej jest istotnym elementem przygotowań na trudne czasy. Może być jedynym oknem na świat w sytuacji, gdy łączność telefoniczna oraz internetowa zostaje przerwana,

Czego będziemy potrzebowali?

1. Odbiorniki radiofoniczne z segmentu konsumenckiego z zakresem fal długich, średnich, krótkich oraz ultrakrótkich, w szczególności zasilanych zarówno bateryjnie jak i prądem 220 Voltów.

2. Odbiorniki telewizyjne z możliwością odbioru tradycyjnej oraz cyfrowej telewizji naziemnej. Też warto zadbać o różne typy. Najwygodniejszymi są tradycyjne odbiorniki telewizyjne, ale trzeba też pamiętać, że można na rynku dostępne są zewnętrzne tunery telewizyjne DVB-T, które można podłączyć do laptopa oraz tabletu i telefonu z systemem Android.

3. Zestaw do odbioru telewizji satelitarnej. Dzięki temu uzyskujemy nie tylko dostęp do znacznie większej liczby kanałów, ale przede wszystkim do całodobowych kanałów informacyjnych takich jak Polsat News, TVN24 oraz TVP Info. Warto zwrócić uwagę, że Cyfrowy Polsat udostępnia usługę telewizji mobilnej, dzięki której obejrzymy na tablecie takie kanały jak TVP Info oraz Polsat News. Wadą tej usługi oprócz niewielkiej liczby kanałów tj. około 30 jest fakt, że działa ona jedynie w dużych miastach.

4. Radioodbiorniki globalne z pełnym pokryciem odbioru od ok. 100 kHz do przynajmniej 30 MHz oraz z możliwością nasłuchu emisji AM i SSB oraz dodatkowo FM i innych. Te dzielimy na zasilane z sieci jak i bateryjnie. Ponadto różnią się one zakresem odbieranego pasma oraz możliwością odbioru emisji. Tutaj należy zwrócić uwagę, by radioodbiornik pracujący w zakresie od 100 kHz do ok. 30-60 MHz miał umożliwiać odbioru emisji co najmniej AM oraz SSB. A to dlatego, że emisję AM wykorzystują stacje radiofoniczne, natomiast modulację SSB - służby amatorskie oraz niektóre służby ratunkowe.

5. Skanery częstotliwości  umożliwiające nasłuchy pasma CB oraz UKF w jak największym zakresie. Dzięki temu będziemy mieli możliwość nasłuchu służb ratunkowych oraz komunikatów użytkowników CB radia.

Nie zapomnijmy o zasilaniu

Bez niego cała nasza elektronika stanie się bezużyteczna. Część urządzeń może być zasilana za pomocą baterii. Natomiast, inne - takie jak np. odbiornik telewizyjny będą potrzebowały stabilnego zasilania prądem zmiennym o napięciu 220 V i częstotliwości 50 Hz. Warto pomyśleć o zastępczych źródłach zasilania na wypadek awarii prądu. Podstawą jest zapas baterii do urządzeń bateryjnych. Następnie - urządzenia zwane Power Bankami, wykorzystywana głównie do zasilania smartfonów i tabletów.  To jest podstawa. Warto również zadbać choćby o przenośne panele fotowoltaiczne. Ideałem byłby niezależny system zasilania oparty o domowy system fotowoltaiczny oraz generatory prądotwórcze na paliwa ciekłe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz